štvrtok 27. septembra 2012

Vyznáte sa v romantike?

Už som tak dlho nepísala článok, že ani neviem kde začať. Chcela som vás uviesť do deja, napísať pekné intro o tom, ako každý v živote čítal nejakú romancu a že tieto knihy hýbu svetom, lebo romantika predáva. Chcela som vám povedať, že romantických žánrov je toľko, že sa v nich neznalec poľahky utopí, ale že môj edukačný článok vás zachráni. Z pekného úvodu však zostala len zopár kostrbatých viet, ktoré ste si práve prečítali.

Ja čítam romantických kníh asi viac než je zdravé (Ale pssst, nikomu to nehovorte, pretože to sa v spoločnosti, ktorá chce dosiahnuť istú intelektuálnu úroveň predsa nepatrí. Čo už, akosi som čaro Normana Mailera a podobných diel ešte neobjavila), či už tie s nehanebnými obálkami alebo tie s hanebnými (aj keď si čitateľ od čias Fifty shades of grey nemôže byť ničím istý).
Romantické knihy sa od seba odlišujú nielen spomenutými obálkami s dvojicami v rôznych fázach nahoty alebo decentnými obrázkami, ale aj obsahom a rozsahom sexu, detektívnej zápletky a prostredia, do ktorého je dej zasadený. Mne sa podarilo identifikovať tieto žánre:

Pilcherovky
Nech sa prihlási jeden človek, ktorý by takto z hlavy nepovedal hlavnú zápletku bežnej pilcherovky. Knihy od autorky Rosamunde Pilcher sú najväčším gýčom romantiky. Ona – žena pred 30, väčšinou úspešná doktorka/zverolekárka/právnička/učiteľka má pred vydajom. Jej snúbenec je v podstate milý muž, ale čo už osud nechcel, zo vzájomného vzťahu sa akosi vytráca chuť stráviť s tým druhým zvyšok života. Niečo náhle, nečakané a nepríjemné sa zomelie a ona odchádza na malebný videk (väčšinou Cornwall), aby sa znovu pozbierala. Keď tu zrazu avšak stretáva Jeho, ktorý žije na panskom sídle, pije kávu z miniatúrnych porcelánovych šáločiek a raňajkuje na záhrade. Tiež sa venuje nejakému bohumilému remeslu a tiež môže/nemusí byť zadaný, poprípade mu umrela žena alebo ho nejaká partnerka kruto sklamala. Po rôznych prekážkach zo strany okolia (do toho sa ešte môže pritrafiť záchrana rodinného sídla alebo nejaké zranenie) do béžova oblečená dvojica nachádza životné štastie v spoločnom náručí.

Chick-lit
Knihy pre baby - keby som sa snažila o voľný preklad, spoznáte podľa farebne pokreslenej obálky. Zväčša sa vyznačujú snahou o humorné rozprávanie, ktoré sa odohráva v Londýne (respektíve veľkomeste). Žena – nezávislá aspoňtrochu karieristka stretne podnikateľa, spolu zažijú kopu trápnych a milých situácií a na konci si vyznajú lásku. Odkaz pre nehanebníkov: v knihe nie je explicitne opísaný sex. Kráľovnou chick-lit je určite Sophie Kinsella, ktorej knihy ma dokážu rozosmiať nahlas na celý autobus. Viackrát.
Historické romance
Už sme pri tých pravých romantických obálkach – on a ona ležiaci si polonahí v náručí. On má na sebe bielu rozhalenku, samozrejme rozhalenú, aby sa vynímala jeho mužná hruď a predimenzovanými rukami drží Ju odetú len do skromný šiat, ktoré dokážu zahaliť iba to najnutnejšie. Historické romance sú poctivejšie než všetky historické encyklopédie a spravodlivo pokrývajú historické epochy naprieč storočiami. Vyberavý čitateľ si tak má možnosť zvoliť, či chce čítať knihu z viktoriánskeho Anglicka, z obdobia Viliama Dobyvateľa alebo vojny Sever proti Juhu.
Najhoršie však v týchto knihách bývajú "detektívne" a "napínavé zápletky". Autorky romantických kníh by si mali konečne priznať, že dokázať napísať dobrú posteľovú scénu a prestrelku v salóne nie je to isté. Mnohé by sme si tým navzájom uľahčili – mne preskakovanie strán a im zas hviezdičku dole z hodnotenia.
Najznámejšie historicko-romantické spisovateľky sú Lisa Kleypas, Johanna Lindsey alebo Shannon Drake. Všetky sa počtom svojich dielok pohybujú niekde okolo dvadsiatky.

Paranormal Romance a Urban Fantasy Romance
Musím sa priznať, s paranormálnou romancou a urban fantasy romancou nemám veľa skúseností. Čítala som asi 2 časti obľúbenej série Bratstvo čiernej dýky a skoro ma to položilo. Celé tieto koncepcie – on jej pije krv a oboch ich to priťahuje - akosi nie sú pre mňa. Pre neznalcov – oba žánre sa vyznačujú koncepciou: on je démon/upír/vlkolak/tvaromenič a ona obyčajné dievča (alebo aj nie). Väčšinou sa dej odohráva v uliciach mesta, urban fantasy je ešte obohatená o detektívnu zápletku a policajné vyšetrovanie.
Ak si myslíte, že by tento žáner mohol byť pre vás, určite siahnite po knihe od Sherrilyn Kenyon, Kresley Cole, J.R. Ward alebo Jeanine Frost.Fifty Shades of Grey
Zachvíľku otvorím chladničku a vyskočí na mňa zmienka o tejto knihe. Neviem, čím to je, kvalitným písaním to zjavne nebude, ale po tejto knihe šalejú mladí, starí, ženy aj muži. A pritom stačilo len pretvoriť toľko omieľaný príbeh Súmraku a oživiť ho o posteľové scény. EL James, autorka tohto počinu, napísala "škandálnu" knihu, na ktorej koncepte sa teraz všetci snažia priživiť. Hlavná hrdinka Ana je naivná, obyčajná, jednoduchá dievčina, ktorá keď stretne bohatého podnikateľa Christiana, je hneď k nemu priťahovaná ako motýľ k plameňu. Christian je majetnícky despota, ktorý ale popri (ne)obyčajnej Ane pookreje a vrcholom jeho obrodenia je jeho vyznanie lásky. Sex rozhodne nie je to, čo by tejto knihe chýbalo. Skôr dej, ktorý by sa odohrával mimo postele. A ešte raz mi príde mail typu: "ak sa vám páčilo Fifty shades, táto kniha sa vám bude páčiť ešte viac", asi si vymažem mailové konto.

Samozrejme mi na konci chýba na zozname úplne obyčajná romantická kniha zo súčasného prostredia, tých je však toľko, že by som o nich mohla napísať zvlášť článok.

7 komentárov:

 1. 8DDD ty ma vždy rozosmeješ 8D
  pekný článok, pekne si to rozdelila 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja zastávam názor, že najlepšie knihy sú tie, čo majú dobre vypracovaný dej a zároveň aj romantickú stránku. Kombinácii dobrodružstva a romantiky som nikdy nemohla odolať a stále nemôžem. Je pravda, že láska hýbe svetom a myslím si, že aj tým knižným. V knihe sa ja zaujímam v prvom rade o originálnosť, o dobrodružstvo a o vzťahy medzi jednotlivými postavami (ten nemusí byť iba romantický, aj čítanie o zložitom vzťahu matky a dcéry alebo brata a sestry, môže byť veľmi dobre spracované).

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Neříkám, že romantické knihy je to, co většinou čtu.. spíš jen občas:) Ale na Kleypasku nedám dopustit ! :))

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ja z tých romantických čítam už len Kleypasovú, ona má aspoň (väčšinou) originálne chraktery :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. :DDDD ach triss. skvelo napisane. skaping. dvojice v bezovom a predimenzovane ruky...no konec.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Pěkný článek :) Já mám z autorek historických romancí ráda Jude Deverauxovou, té se do knížek skoro daří dát dobrý děj :D Vždycky když chci něco nenáročného na čtení, sáhnu po jedné z její dlouhé sbírky knížek :) Paranormal romance taky moc nemusím (i když u Bratrstva jsem přetrpěla čtyři díly! jo jsem dobrá :D) Co ovšem miluju jsou chick lit a hlavně Sophie Kinsella :) Pokud se ti líbí její knížky, doporučila bych si Vsaď se nebo Švindl od Jennifer Crusie, to jsou výborné knížky. Ty další od ní už se mi tolik nelíbily, ale Vsaď se mě dost bavilo :) A pak se mi líbí knihy od Meg Cabot, u těch se taky vždycky nasměju :)
  A Pilcherovku jsem ani jednu neviděla/nečetla. Nikdy mě to nelákalo, takže se hlásím, nedokážu říct hlavní zápletku ani jedné její knihy :D Nebo možná do teď, nyní po přečtení tvého článku už to vím :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Pilcherovky boli najlepšie :D Presný opis. Tie si rada v tv pozriem, len neviem či by som ich dokázala prečítať. Historické romance, aj zo súčasnosti sú moja srdcovka, takže k tomu sa nevyjadrujem, lebo by to bol dlhý komentár. Ale tie polonahé obálky mám rada. No povedzme si pravdu, ktorá baba sa nepozrie na pekného chlapa? Takže keď ho mám na obálke veľmi rada nad ňou slintám :) ups

  OdpovedaťOdstrániť