streda 3. októbra 2012

Casual Vacancy, kniha na ktorú sme neisto čakali

Casual Vacancy, nový román pre dospelých z pera J.K. Rowlingovej, je vonku už skoro týždeň. Ak sme nevedeli, čo si o knihe máme myslieť pred jej vydaním, teraz nie sme o nič múdrejší. Rowlingová sa rozhodla stúpiť plnou váhou na tenký ľad, dúfajúc, že ju udrží. Napísala knihu pre dospelých, ktorej silná stránka nebol napínavý dej, no prepracovanosť postáv a situačný humor.

Po náhlej smrti štyridsiatnika Barryho Fairbrothera zostane Pagford v šoku. Je to zdanlivo idylické anglické mestečko s dláždeným námestím a starobylým opátstvom, ale za peknou fasádou zúri tichá vojna. Bohatí bojujú s chudými, tínedžeri s rodičmi, manželky s manželmi, učitelia so žiakmi. Pagford rozhodne nie je tým, čím sa na prvý pohľad zdá. Prázdne miesto, ktoré po Barrym zostane v mestskej rade, sa čoskoro stane katalyzátorom najväčšej vojny, akú mesto zažilo. Kto bude triumfovať vo voľbách sprevádzaných vášňami, pokrytectvom a nečakanými odhaleniami?

Odrazu som sa po prečítaní tejto anotácie ocitla zas v školskej lavici a pred sebou mala Statky-zmätky a obraz slovenskej dediny. Príbeh Casual Vacancy je príbehom malého mesta Pagford, odhaľuje jeho vzťahy a tajomstvá. Preto nemôžeme zatiaľ s istotou tvrdiť, či je Casual Vacancy zlá alebo dobrá kniha. Jediné, s čím musíme od začiatku rátať je to, že rozhodne nejde o pokračovanie Harryho Poterra, dokonca ani o podobný žáner či vekovú kategóriu. Ku Casual Vacancy musíme pristupovať ako k neprebádanému územiu - začať ju čítať ako pitoreskný obraz anglickej dedinky v súčasnom románe a nie s túžbou, že sa  po prvej kapitole odrazu v Pagforde začnú diať záhadné veci náramne sa podobajúce povstaniu Veď-vy-viete-koho.


Názory na Casual Vacancy sa rôznia, čítala som už niekoľko 4* recenzií, no videla som aj 1*. Priemerné hodnotenie tejto 500 stranovej knihy na goodreads je 3.55 pri viac ako 1000 hodnoteniach. Čo je na Rowlingovú málo. Bolo by však zaujímavé sledovať rating tejto knihy, ak by ju Rowlingová vydala pod pseudonymom.

Na Slovensku vyjde Casual Vacancy zatiaľ nevedno kedy pod nevedno akým názvom vo vydavateľstve Plus pod hlavičkou Albatros media. Vydanie sa posúva najmä kvôli prekladu, ktorý povedzme si úprimne, je  pri takomto type knihy kľúčový.

5 komentárov:

 1. Já jsem uvažovala nad tím, že si to přečtu už v angličtině, ale pak se začaly objevovat ty negativní názory a já si říkám... ještě počkám, až uvidím nějakou recenzi od někoho s podobným vkusem, jako mám já. Asi si to přečtu až v překladu.
  Tak trochu si myslím, že většina k tomu stejně přistupovala s určitým očekáváním, jak to bude vypadat, ale co když ne? Je to dilema :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne, Freckles, tiež som si hovorila, že si to prečítam v angličtine ale potom si hovorím, že tá kniha bude písaná asi dosť náročne a keby niečo, tak sa s ňou ľahšie popasujem po slovensky...

   Odstrániť
 2. Jsem docela pevně rozhodnutá si ji obstarat. Samozřejmě Potter, Rowlingová, klasika, jsem ta prokeltá generace. Ale dost mě zaujal ten situační humor a jsem zvědavá jak to v jejím podání může vypadat. Když už v Potterovi bylo něco vtipného, bylo to většinou skvělé. Udělala si těma potterovkama reklama do konce života. Její nové knížky v podstatě nebudou potřebovat reklamu :D:D Držím jí palce.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Priznám sa že ja som už začala čítať... a mám po pár stranách pár výhrad - je to písané v takom divnom slengo-nárečí... nie že by tomu vôbec nebolo rozumieť ale niektoré slová sú proste napísané divne a menej zdatní v angličtine by mohli mať väčšie problémy...
  druhá vec je, že to jednoducho nie je také chytľavé... sú tam kratšie kapitolky a ja osobne som po každej jednej musela knihu na dlhšiu knihu odložiť, lebo ma to nebavilo a nevedela som sa do toho začítať... určite to budem skúšať, lebo je to Rowlingová a verím jej písaniu a snažím sa neočakávať od toho ďalšieho HP a neporovnávať to s tým... a myslím že sa mi celkom darí... tieto isté výhrady by som mala aj keby to napísal niekto úplne iný a neznámy... mno uvidím čo z toho nakoniec bude

  OdpovedaťOdstrániť