pondelok 20. augusta 2012

Recenzia The Demon King (Seven Realms #1) od Cindy Williams Chima

To, čo očakávam od bežnej knihy – prepracované postavy, napínavý dej, uveriteľnosť a vtip - pri fantasy knihách nestačí. Fantasy knihy – poväčšinou série – musia mať pre mňa nádych veľkoleposti, obsiahly epický príbeh. Inak sa z fantasy knihy stáva len zle napísaná rozprávka.
Všetci, čo to cítite rovnako, preto určite siahnite po sérii Seven Realms od Cindy W. Chima.

Dej je naozaj zložitý a preto nechcem zachádzať do podrobností. Krajina je rozdelená na 7 ríši, vo väčšine ktorých prebieha vojna o trón. Jedinou pokojnou zdá sa byť krajina Fells, no len na povrchu. Fells má slabú kráľovnú, ktorú ovláda hlavný čarodejník. Čarodejníci môžu za historickú katastrofu, kedy sa príroda zbláznila, pretože narušili harmóniu vo svete. Odvtedy sú nútení slúžiť kráľovnej a konať v jej mene. Kniha sleduje osudy dedičky kráľovského trónu Raisy a bývalého pouličného zlodeja Hana.

Prečo sa do The Demon King určite začítať?
Cinda W. Chima vytvorila svet tak dokonale prepracovaný s postavami tak reálnymi, že máte pocit akoby vám stačilo prejsť nejakým šatníkom a ocitnete sa v krajine Fells. Osudy postáv sú prepletené a premyslené do dokonalosti a hoci ich je v knihe naozaj dosť, nepletú sa, ani nezlievajú dokopy. Každá postava pomáha vyrozprávať príbeh Cindy Chima.
Na svoje si prídu ženské duše, pretože Raisa má nápadníkov veru neúrekom a Han je šarmantný naničhodník, ktorému sa nedá odolať.
Na svoje si prídu aj mužské duše, ktorým sa budú viacej páčiť boje, bitky a napínavé časti.

Prečo s čítaním The Demon King trochu váhať – no nie priveľmi.
Séria je rozdelená na 4 časti a autorka si polovicu prvej knihy nechala len na veľkolepý prológ. Demon King sa rozbieha pomaly, postupne sa zoznamujeme s mnohými postavami, krajinou a zisťujeme ako to v siedmych ríšach chodí. Hoci tento 300 stranový prológ je napísaný bravúrne, môže čitateľa túžiaceho po poriadnom deji odradiť.
Nie však, ak sa dočíta za zlomový bod, od ktorého kniha naberie taký spád, že sa nedá odložiť. Prvých 50% knihy som prečítala za 2 týždne, druhých 50% knihy za dva dni. Teraz čítam druhú časť v sérii a tá už zostáva v nabehnutom tempe a priznám sa, že celý deň len rozmýšľam ako sa teším, že si večer budem čítať.

Môj celkový dojem z knihy je výborný. Pomalší začiatok mi až natoľko nevadil (som zocelená povinnou literatúrou zo školy), pretože mi ho vynahradilo úžasné písanie Cindy W. Chima. Ak máte chuť čítať fantastiku, rozhodne so Seven Realms neváhajte!

Ako prológu by som knihe dala 5 kuriat. Ako plnohodnotnej knihe musím jedno kura ubrať.

5 komentárov:

 1. Super recenzia.:) Keby som niekedy mala chuť na niečo rozsiahlejšie a zložité, do knihy sa pustím, ale asi nič v blízkej dobe.:D Som skôr zameraná na oddychovky alebo proste jednoduchšie čítanie.:D No má úžasnú obálku.^^

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veru, celá séria má krásne obálky. Už len preto ich človek túži mať doma :)

   Odstrániť
 2. Jsou chvíle, kdy bych si nejraději nafackovala, že jsem se na gymplu flákala a nevěnovala angličtině více času a snahy. Tohle je jedna z nich. Podle tvé recenze tahle kníha vypadá velmi zajímavě!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. to vyzerá dobre 8) nový svet, boje o trón, láska, také veci ja môžem 8)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ta obálka vypadá jednim slovem úžasně. Vypadá to jako "stará dobrá fantasy", což je něco, do čeho bych se v nejbližš době opět ráda pustila :) Jen doufám, že na to má angličtina bude stačit...

  OdpovedaťOdstrániť