štvrtok 15. novembra 2012

Recenzia Raw Blue od Kirsty Eagar

Je štrvť na desať večer a už mi to príliš nemyslí. Nedokážem však zatvoriť dokument a ísť spať, pretože sa musím vypísať z toho surového pocitu, ktorý vo mne Raw Blue zanechalo.

Hlavná hrdinka knihy, Carly, nedokázala zastaviť vlny, ktoré sa jej valili životom, preto sa naučila surfovať. Doslova.
Carly má 19. Po nociach pracuje ako kuchárka vo fastfoode a celé dni surfuje. Býva sama v Sydney, ďaleko od rodičov a prežíva.
Niektoré životné vlny sa jednoducho zosurfovať nedajú.

Prvé, čo ma na knihe Raw Blue prekvapilo, bolo, ako ľahko sa číta. Predsa len, austrálski autori sú známi náročnejším štýlom písania. Vezmime si len takú Melinu Marchetta, ktorej knihy sú do polovice celkom nepochopiteľné. Raw Blue nestráca nenapodobiteľný austrálsky nádych no vsádza na krátke kapitoly a dynamický dej, ktorý je veľmi jednoduchý. Nečakajte žiadne zložité zápletky, vyčačkané opisy a pozérske dialógy.

Raw Blue vyvoláva pocit, že sa pozeráte na hladinu mora – na povrchu sa zdá pokojné, no vo vnútri sa búria všetky živly. Taký je aj Carlyn život – vnútorne turbulentný a čierny ako krútňava, no navonok celkom stereotypný. Zdá sa ako keby aj hlavné motto knihy plynulo pomedzi riadky skôr než v hlavnom deji.

Carlyn život sa sústredí na zopár náhodných priateľov, prostredníctvom ktorých autorka buduje premyslený koncept knihy. Na prvý pohľad sa vedľajšie postavy v knihe zdajú nahodilé – Carlyina holandská suseda alebo pubertálny surfer, ktorý vidí farby. Dokonca aj hlavná mužská postava sa zo začiatku javí ako nepremyslená a náhodná. Že to tak nie je, mi došlo asi až na poslednej strane, keď vo mne odrazu ako ohňostroj vybuchli všetky pocity.


Autorka akoby písala to, čo cíti, s ľahkosťou, o ktorú sa nesnaží. Príbeh plynie, číta sa sám od seba, a prostredníctvom malých slov prináša veľké veci. Prostredníctvom obyčajných postáv neobyčajné posolstvá.

Raw Blue je contemporary kniha, ktorá vytŕča z poličky. Ako mi Judit nedávno povedala – pri amerických knihách človek presne vie, čo dostane. Austrálske knihy sa v mnohom podobajú európskym, no zachovávajú si nenapodobiteľnú príchuť Austrálie. A vždy, keď ich otvorím, prekvapia ma niečím úžasným. Preto ich mám rada, sú nevyspytateľné ako to more.

sobota 10. novembra 2012

Knižné maliny alebo najhoršie knihy roku 2012

Ako sa blíži koniec roka, začínajú sa vynárať rôzne rebríčky a hlasovania o najlepšiu knihu v rôznych kategóriách od paranomal romance až po leporelá. Kde však ostal priestor pre spisovateľské hrôzy, ktoré nemali uzrieť svetlo sveta? Dnes sa posnažím pokryť túto dieru na trhu odovzdaním ceny Knižná malina piatim najhorším knihám, ktoré som tento rok čítala.


Poznámka autora pod čiarou: článok čítajte len na vlastné nebezpečenstvo. Hrozí, že sa vám nebude páčiť. Ak máte rovnaký vkus ako ja, nižšie uvedené knihy nečítajte nikdy. Inak si robte čo chcete :)

Time Between Us od Tamary Ireland Stone
Na stupinici zlých vecí by som túto knihu prirovnala k návšteve zubárskeho kresla, keď vám nadšená zubárka objaví tretí kaz. A to ste ešte nezistili, že ste dostali cukrovku z presladeného páru, ktorý je ústrednou témou tejto knihy.
Time Between Us sľubuje cestovanie v čase a dej odohrávajúci sa v 90. rokoch - pre mňa dve obrovské plus. V 90. rokoch som vyrastala, takže som sa tešila, ako budem čítať o walkmanoch, Backstreetboys a skateboardoch. Namiesto toho som dostala naservírovaný najnudnejší príbeh zaľúbenej a osudom skúšanej dvojice, ktorej patetickosť dosahuje nezmerateľné hodnoty. Samotná zápletka a cestovanie v čase nedávajú zmysel, i keď možno som len prespala pointu.
Cítila som sa oklamaná anotáciou, ktorá mi dala falošnú nádej na úžasný príbeh a namiesto toho som dostala len oplagiátovaný Twilight. Akože naozaj, okamžite prestaňte všetci písať milióntu fanfikciu na Twilight, alebo ma aspoň dopredu varujte!

Nebezpečná láska od Kateřiny Petrusovej
Získava cenu najväčšie sklamanie roka. Viem, že Nebezpečná láska má mnoho oddaných fanúšikov, ktorých sa nechcem dotknúť, ale táto kniha jednoducho nedávala zmysel! Hlavná hrdinka sa stane ošetrovateľkou dospelého muža, ktorý sa správa ako malý chlapec. Už po 3 dňoch ho platonicky miluje a nevie si predstaviť život bez neho (mega divné). Potom nadobudne podozrenie, že sa rodina, pre ktorú pracuje, vezie v nelegálnych praktikách. Takže, čo urobí ako prvé? Spýta sa rodinného šoféra: "Vy ste mafia?" Čo urobí ako druhé? Ak ste tipli, že sa spýta svojho vyliečeného zverenca: "Vy ste mafia?", získavate hitíka. Chválabohu, že hrdinka mala dôvtipu aspoň čo by sa za nechet vošlo, takže takto neobišla úplne každého, od rodinného záhradníka až po poštára...
Ďalšie mínus bol nevierohodný americký setting. Myslím, že by autorka spravila omnoho lepšie, keby sa pridŕžala domáceho prostredia, ktoré pozná. Kniha si zaslúži 4 maliny, ale len za to, že som sa dočítala až do polovice.

Horúčka od Lauren DeStefano
Pasca bola kniha, ktorá vo mne dokázala vyvolať príjemne zvláštny pocit. Pri Horúčke akoby Lauren urobila obrovský krok späť, a snažiac sa napísať niečo viac zvrátené ako Pasca, napísala Horúčku, ktorá je jednoducho divná. To, čo fungovalo v prvej knihe, v druhej všetko kazí. Autorka posiela svojich hrdinov na cestu zničenou Amerikou a tu sa ukazuje, že je Lauren ešte stále spisovateľská debutantka, pretože tému road tripu vôbec nezvládla. Príbeh nemá hlavu a pätu, okrem toho je nudný ako daňové tlačivo. Nadôvažok si myslím, že by mal niekto niekedy Lauren povedať, kedy je dosť, pretože s tými pokusmi na novorodencoch a ich matkách zašla už trochu priďaleko. 

Štatistická pravdepodobnosť lásky na prvý pohľad od Jennifer E. Smith
....nuda...taká strašná nekonečná ničím nepopísateľná nuda, že ešte aj táto veta je zábavnejšia...

Love By Any Measure od Killian McRae
Že ste o tejto knihe nikdy nepočuli? Tešte sa! Gratulujte si! Oslavujte! Vychutnávajte si život! A nikdy sa nenechajte zmiasť jej vysokým hodnotením na goodreads (3.89). Love By Any Measure je selfpublished kniha, čo ma veru vôbec neudivuje, pretože nikto so zdravou mysľou by túto knihu pod hlavičkou svojho vydavateľstva nevydal. Nuž, spisovateľom nemôže byť každý.

Maliny na rok 2012 sú rozdané, no a kto, ako a kedy dostane knižného Oscara, sa nechajte prekvapiť. Ak ste sa niektorou z mojich viet cítili dotknutí, vedzte, že polku toho, čo napíšem, nemyslím tak vážne. Inak pokojne dajte malinu nejakej mojej obľúbenej knihe.

štvrtok 8. novembra 2012

Čo sa stalo, kým som mlčala

Vítam všetkých čitateľov môjho blogu, ktorí znova objavili, že existujem, keď som sa konečne po pauze, trvajúcej niekoľko svetelných rokov, zjavila v ich blogfeede. V hlave sa mi miešajú rôzne nápady, ktoré chcem do konca roka ešte zrealizovať a nie, nepôjde o spísanie môjho názoru na 50 Shades of Grey (inak nič moc, nuda a klišé, ale ľahko sa to číta).

Poďme však na dôležitejšie veci - čo sa deje nové medzi knihami a blogmi? (Nebojte sa, nebudem sa v sumarizácii vracať až na začiatok tohto roku :)

Tým, ktorí aktívne využívajú Goodreads dávam do pozornosti tohtoročné hlasovanie GOODREADS CHOICE AWARD (pripomínam, že minulý rok vyhrala Divergencia od Veronicy Roth). Ja už som moje hlasy rozdala (vybrala som si Golden Lily, The Fault in Our Stars a v kategórii o najlepšieho goodreads spisovateľa som hlasovala za Richelle Mead).


Bratislavčania a všetci, ktorí majú chuť cestovať, POZOR, od dnes sa začína v bratislavskej Inchebe knižná BIBLIOTÉKA. Môžete sa prísť pozrieť napríklad na stánok vydavateľstva Albatros Media alebo vydavateľstva Slovart, ktoré si pre vás nachystalo špeciálne ceny.


Keď už sme pri Slovarte - jeho facebookovská stránka sa blíži k 1111 lajkom. Keď ich dosiahne, môžeme očakávať špeciálnu akciu, takže povedzte všetkým svojim kamošom, mame, tatovi a súrodencom, aby lajkli BOOKLAB. (prosím vás, nezakladajte si kvôli tomu falošné FB kontá, až za to to nestojí :)

Z KNIŽNÉHO SÚDKA
To, že nedávno vyšlo Mesto kostí od Cassandry Clare a Rezistencia od Veronicy Roth, ste dúfam zaznamenali. Čo nás však v najbližšej dobe čaká a neminie sú nasledovné knižné skvosty:

TEMNÉ DIERY (október 2012)

Annah vie ako prežiť. Odkedy sa Elias pridal k regrútom, žije sama v Temnom Meste. Vlastne skôr iba prežíva. Protektorát už neexistuje a regrúti predstavujú po Vzbure skôr hrozbu než oporu, a tak je každý deň iba snahou dopracovať sa k ďalšiemu ránu. Annah ťaží minulosť, rany na duši i na tele. Prežiť v tomto meste - v tomto svete - nie je jednoduché a dni zrazu prinášajú nové a nové prekvapenia. Udalosti naberajú spád. Stretnutie so sestrou strieda zoznámenie s Catcherom a Eliasov návrat. A nakazené potkany, znesvätení či Mudovia už zďaleka nie sú jediným ohrozením života. Annah čoskoro zisťuje, že krutosť regrútov sa vyrovná ohavnostiam, ktoré páchajú znesvätení a Rezervácia nie je žiadnym ostrovom istoty. Podarí sa jej napriek všetkému zbúrať múry, ktoré jej bránia v láske? Zdolá nástrahy, ktoré pre obyvateľov Temného Mesta prichystá horda znesvätených? Prežije, alebo skončí ako večne nenásytný a malátny prízrak?

UPÍRSKA AKADÉMIA (december 2012)

Toto nie je ďalšia tuctová upírska séria. Je to najlepšia upírska séria! Ak milujete knihy o upíroch, toto si musíte prečítať. Ak nenávidíte knihy o upíroch, toto by ste si naozaj mali prečítať. Ak ani nečítate knihy o upíroch, týmito musíte začať! 
Akadémia sv. Vladimíra nie je ďalšou z radu nudných internátnych škôl uprostred amerických hôr. Na tejto akadémii sa mladí upíri priúčajú tajom mágie a dampíri, v ktorých sa zmiešala krv upírov a ľudí, sa tu učia ich brániť. Upírka Lissa je morojská princezná, posledná zo svojho rodu, a jej najlepšia priateľka Rose je dampírka vycvičená na jej ochranu. Pred dvoma rokmi utiekli z Upírskej akadémie a pretĺkali sa naším svetom. No ich čas vypršal a skupina dampírskych strážcov ich priváža späť. Medzi múrmi akadémie na nich číha veľké nebezpečenstvo... nielen zo strany závistlivých spolužiakov, ale hlavne Strigojov, najnebezpečnejších upírov, ktorých nikto a nič nezastaví...

Anotka rozhodne neklame! Upírska akadémia od Richelle Mead je hitom tohto roku, jedna z najlepších YA kníh, aké som čítala. Toto si jednoducho MUSÍTE prečítať! Začnite už radšej teraz písať Ježiškovi...alebo viete čo? Radšej počkajte na koniec tohto článku.

KAM ZMIZLA ALJAŠKA (december 2012)

Miles má bizarnú záľubu v posledných slovách svetových osobností. Najviac ho fascinuje Francois Rabelais a jeho posledná veta: „Idem hľadať to Veľké Azda." Miles si nechce počkať na podobný osud a presvedčí rodičov, nech ho pustia do internátnej školy mimo mesta. V Alabame si rýchlo nájde nových priateľov: spolubývajúceho Chipa, ktorého všetci volajú Plukovník a ktorý vo voľných chvíľach memoruje nekonečné abecedné zoznamy, i krásnu, ale nepredvídateľnú Aljašku, do ktorej sa zamiluje. Čaká ich rok plný porušovania školského poriadku, testov a skúšok, žartíkov, rozchodov a odhalených tajomstiev. Čo zmení Milesov názor na jeho „Veľké Azda"?

Okey, všetci vedia, že som posadnutá Johnom Greenom, ale pochopte, on si to zaslúži, pretože je geniálny!

TWEETNI MI (december 2012)

Jeane Smithová je blogerka, kráľovná sekáčov a charitatívnych výpredajov. Má vlastnú lajfstajlovú značku Adorkable, pol milióna followerov na Twitteri, ale v škole ju považujú za chodiacu módnu katastrofu. Je výstredná, provokatívna, nemožná. Ani náhodou nezapadne medzi spolužiakov, na ktorých sa díva zvrchu, lebo sú nudne rovnakí – všetci sa rovnako obliekajú, rovnako myslia. Michael Lee je školská hviezda, vzorný študent, idol dievčat, skvelý futbalista, zlatý chlapec svojich rodičov. Nemajú vôbec nič spoločné. Tak prečo sa stále bozkávajú?

Okey, všetci rovnako vedia, že som posadnutá Sarrou Manning. Nenechajte sa, prosím, odradiť príšernou obálkou, pretože vo vnútri sa skrýva najväčší poklad dievčenskej contemporary za rok 2012. Na to, aby ste mi uverili, stačí malá ukážka: 
"OBAVY GENERÁCIE Y?
Revolúciu pravdepodobne nebudú vysielať v televízii,
pokiaľ nemáte predplatené prémiové kanály,
ale stavím sa, že nájdem milión ľudí,
ktorí ju budú lajkovať na Facebooku.
Takže vitajte v Generácii Y. Prosím, nevystrkujte ruky z auta a nekŕmte zvieratá. Volám sa Jeane a budem vás sprevádzať prehliadkou najčudnejšieho zvera zvaného tínedžer. Ukážem vám jeho myšlienky, jeho sny, vášne, ambície – a prečo je dôvodom na opätovné zavedenie povinnej vojenskej služby.
Generácia Y totiž predstavuje všetko, čoho ste sa obávali. Je všetko, čo ste si predstavovali v najhorších nočných morách.
Jej predstavitelia sú leniví, apatickí, neoriginálni, boja sa noviniek, boja sa rozdielu, skrátka boja sa.
Flámujú. Mýlia si sex s intímnosťou. Celkom určite vám nevedia povedať hlavné mestá viac ako piatich krajín. A naozaj si myslia, že Justin Bieber je druhý príchod Krista.
Iba päťdesiat percent Generácie Y vlastní viac ako dve knihy a áno, počúvajú hudbu, ale sťahujú si ju z internetu, lebo je to zadarmo. Ich bojový pokrik je CHCIEŤ, VZIAŤ SI, MAŤ. 
Dámy a páni, toto je moja generácia a moja generácia je sakramentsky skazená.
TÍNEDŽER JE MŔTVY, NECH ŽIJE MLÁDEŽ PRED DVADSIATKOU!
Šaty od Gucciho a parádne kabriše.
Generácia Y chce všetko a chce to HNEĎ!"

Na dnes odomňa všetko, čítame sa nabudúce!