nedeľa 14. septembra 2014

Recenzia Big Little Lies od Liane Moriarty

Liane Moriartyyy – Lianeee, moje srdce spieva, pretože túto spisovateľku jednoducho milujeeem!

Keď som začala čítať Lianinu najnovšiu knihu Big Little Lies, hovorila som si, že viem, do čoho idem. Kvalitné písanie, trochu humoru, austrálsky setting, a ak recenzie neklamú, nejaká detektívna zápletka.

Ale čo som dostala! Knihu tohto roka! Šialene fantastický román, ktorý túžim nanútiť úplne každému od najlepšej kamošky až po random človeka v kníhkupectve. Keď ma uvidíte stáť pri oddelení anglických kníh a psychopaticky kázať ako pobláznený člen sekty, vedzte, že som sa pridala ku kultu uctievania Liane Moriarty!


Big Little Lies je kniha, ktorá v sebe obsahuje 20 ďalších kníh iných žánrov, od ženského románu, cez chick-lit, až po detektívku.

Dej sa odohráva v pobrežnej komunite v časti austrálskeho Sydney. Tri matky posielajú svoje deti do prvej triedy na miestnej základnej škole.

Madeline je neriadená strela, oddaná ľudom, ktorých má rada, no zapálený bojovník proti tým ostatným. Jej ex-manžel sa s novou jogínskou manželkou presťahoval do Madelininho susedstva. Okrem toho, že sa ich dcéra stala spolužiačkou Madelininej najmladšej, Madeline sa musí vyrovnať aj s tým, že postupne stráca priazeň dcéry z prvého manželstva.

Celeste je zosobnená bohyňa, krásna a hriešne bohatá. Teda...jej dokonalý muž je hriešne bohatý. A aj po rokoch manželstva si Celeste so svojim manželom zamilovane hrkúta a žije na zámku šťastia. Ich nezvládnuteľné dvojčatá tiež začínajú školu. Možno práve preto býva Celeste tak často myšlienkami niekde úplne inde...

Jane, najmladšia z trojice, je nová v meste. Ako slobodná matka vychováva svojho malého zádumčivého syna. Jane je zvláštne upätá a každému je hneď jasné, že skrýva nejaké tajomstvo.

Možno však nebude jediná...

Keď hrozné udalosti medzi deťmi rozpútajú rodičovskú vojnu, na povrch vyplávajú mnohé, dlho skrývané skutky a činy, ktoré nastavia zrkadlo každému z rodičov.

Ak si myslíte, že už viete, čo od tejto knihy čakať, tak na to rovno zabudnite. Ja na ňu ani len neviem napísať recenziu, za ktorú by som sa nehanbila.

Takto vám to poviem – prečo okamžite zahodiť všetko, čo teraz robíte a prestať čítať to, čo teraz čítate a utekať do prvého najbližšieho kníhkupectva, kúpiť si túto knihu a začať ju čítať na lavičke pred spomenutým kníhkupectvom? 
Pre toto:
 • Dokonalo prepracované postavy. Viete, nemusíte ich mať rady, ani sa s nimi stotožniť. Panebože, ja len dúfam, že sa s nikým z tejto knihy nestotožníte, pretože verte mi, to by ste na tom neboli vôbec dobre. Tie postavy sú však také reálne, že vám až behá husia koža po rukách. Od päť ročných deciek až po štyridsaťročné ženské.
 • Humor. Garantujem vám, že sa budete smiať od prvej strany po poslednú. Ak samozrejme nebudete, a to už je ďalší bod...
 • Zízať s otvorenými ústami. A čítať si inkriminovanú scénu trikrát. Osobná skúsenosť – otvorené ústa a maniakálny rereading...

Big Little Lies je kniha o ľuďoch a ich predpokladoch pre ľudskosť. Je o šikane v rôznych formách a v rôznom veku. Je o kamarátstve a rodine.

Okrem toho je tak sakramentsky napínavá a šokujúca, že ju nebudete chcieť prestať čítať.

Viete čo, verím tomu, že keď sa Liane Moriarty narodila, sudičky jej do vienka darovali toľko spisovateľského talentu, že deti v okolí kilometra zostali negramotné.

Na záver si môžeme spolu zaspievať – Liii-aaa-neee...

3 komentáre:

 1. Nalákala si ma! Budem sa snažiť se k Big Little Lies clo najskor dostať, znie to vážne dobre! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Fíha, to aby som si od autorky niečo prečítala.:)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja som od nej akurát včera dočítala Manželovo tajomstvo a bola to skvelá kniha!

  OdpovedaťOdstrániť